PL EN RU NL

Travel Tips

//Travel Tips

Choć od Egiptu Polskę dzieli zaledwie kilka godzin lotu i mimo, że jest to jeden z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów warto posiadać podstawowe informacje dotyczące poruszania się, waluty, cen, wiz i innych drobiazgów, które mogłyby nieco skomplikować nam wymarzony urlop... Na tej stronie zebraliśmy wszystko co pozwoli Wam spokojnie, bezpiecznie i z dużą dawką radości przeżyć pobyt w tym, jakby nie było egzotycznym, pustynnym kraju!;)

 

Informacje podstawowe

Waluta: Funt Egipski ( 1 PLN = 5,13 EGP). Na miejscu wymienić można tylko USD i EUR, którymi można również płacić. Najbardzie opłaca się jednak płacić w lokalnej walucie.

Orientacyjne ceny: W hotelach i restauracjach: obiad - ok. 25 LE, woda 1,5 l - ok. 10 LE, piwo - ok. 20 LE, kawa, herbata - ok. 7 LE. W supermarketach ceny zbliżone do polskich np.: kawa 1,5 LE do 2 LE, woda mineralna 1,5l - 1,5 LE do 3 LE, piwo 6 LE, lody 2 LE do 4LE.

Czas lokalny: w okresie zimowym +1h, w okresie letnim czas polski.

Język: oficjalnym językiem jest arabski, ale swobodnie można się porozumieć po angielsku. Egipcjanie znają też niektóre zwroty po Polsku:)

Wiza: obowiązkowa, płatna po przylocie na lotnisku w Hurghadzie. Kosztuje 25 USD i jest ważna przez 30 dni.

Paszport: jest obowiązkowy i musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wylotu.

Zdrowie

Opieka lekarska: Opieka medyczna na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej - 20-40 USD, doba w szpitalu - 100-300 USD. Za usługi medyczne płaci się gotówką!

Szczepienia: Nie są wymagane świadectwa szczepień. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Woda pitna Należy pić wyłącznie wodę mineralną lub przegotowaną. Należy unikać owoców i warzyw mytych w wodzie mineralnej. Nie zaleca się pić drinków z lodem gdy wytwarzany jest on z wody kranowej. 

Słońce i kąpiel: Bardzo ostre słońce, należy stosować kremy z filtrem UV minimum 18. Naturyzm niedozwolony. 

Uwagi: W przypadku wystąpienia tzw. klątwy faraona należy kupić w Egipskiej aptece lokalne środki np.. Antinal. Działają znacznie lepiej niż polskie.

Ubezpieczenie

Kitesurferom podróżującym z Polski polecamy zakup ubezpieczenia firmy Mondial Assistance. Specjalny pakiet Sport&Ski EXTREME oferuje bardzo rozbudowany system świadczeń i wysokie odszkodowania. Co najważniejsze jednak jest to jedyna firma, która posiada bezgotówkowe porozumienie ze szpitalem w El Gounie, dzięki czemu w nagłych przypadkach nie będzie konieczności przejazdu do szpitala w Hurghadzie czy innych, a pomoc będzie mogła być udzielona od razu i bez żadnych formalności.

Podróż

Czas lotu: 4h

Lotnisko: Hurghada

Linie lotnicze mające połączenia z Hurghadą: Air Baltic, Air Berlin, Air Italy Polska, Air Memphis, Adria Airways, Astraeus, Atlant-Soyuz Airlines, Austrian Airlines, Bashkirian Airlines, Belair, Condor Airlines, easyJet, Edelweiss Air, EgyptAir, EgyptAir Express, Finnair, Jat Airways, Lotus Air, Luxair, MAT Macedonian Airlines, Niki, Rossiya Airlines, S7 Airlines, TAROM, Thomas Cook Airlines, Thomsonfly, Transavia, Transaero, TUIfly, TUIfly Nordic, VIM Airlines, XL Airways

Transfer z lotniska: polecamy wcześniej zarezerwować taksówkę lub busa przez nasze biuro. W ten sposób zaoszczędzicie czas i nerwy. Autokary touroperatorów rozwożą wielu gości do różnych hoteli i może to trwać baaardzo długo. Dlatego lepiej zamówić taxi przez RedSeaZone. Wystarczy wysłać e-mail na adres:info@redseazone.com, podać informację o ilości osób, sprzęcie i dane dot. godziny przylotu. W tej opcji wystarczy 20-30min. i jesteście na miejscu!

Jak dojechać do naszej bazy?

Jest kilka sposobów na szybki i bezproblemowy transfer do naszej bazy. RedSeaZone leży na Northern Mangroovy Beach/RedSeaZone Beach (nie mylić z Mangroovy Beach!). W tej części miasteczka znajdują się aż trzy szkoły kitesurfingu, a nasza jest położona w środku - wystarczy śledzić drogowskazy.

Oto kilka rozwiązań:

  • Po zameldowaniu się w hotelu, można zamówić z recepcji tok-toka lub taksówkę. Wszyscy kierowcy wiedzą gdzie znajduje się baza, więc taka opcja jest najmniej kłopotliwa i tania.
  • Możesz skorzystać z Shuttle Bus - Marina Line, który odjeżdza z Downtown o pełnej godzinie (tylko ten jedzie na plaże kitesurfingowe).
  • Możesz przejśc pieszo (spacer z Downtown to ok 20-30 min, a z Mariny ok.10-15 min.) Mapki El Gouny powinny być dostępne w recepcji hotelu lub w El Gouna Info Center.
  • Baza RedSeaZone współpracuje z jedną z dwóch firm taksówkowych w El Gouna "Diamond Cars", która wozi naszych klientów z- i do bazy. Koszt to 5LE od osoby. W drodze powrotnej możesz zamówić transport w biurze RedSeaZone.

Inne

Elektryczność: Napięcie elektryczne wynosi 220 V. W większości hoteli do gniazdek można użyć standardowych końcówek.

Napiwki i inne opłaty: Tzw. bakszysz (podziel się majątkiem), ogólnie przyjęte, a nawet wymagane!

Żywność: Bardzo dobre jedzenie, spory wybór, wiele bufetów, restauracji, piwo tylko egipskie, wysokie ceny alkoholu.

Uwagi: Nie wolno wywozić muszli, kawałków rafy, piasku!

Opinie Klientów//

Zobacz opinie naszych Klientów

Przeczytaj opinie naszych Klientów! Chcesz dodać własną? Zrób to przez facebook lub napisz nam w wiadomości!

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?