Close

Nasz spot

RedSeaZone z dumą przedstawia:

Błętkitna laguna​

Około 500 metrów błękitnej, płytkiej po pas wody - idealnie dla początkujących i zaawansowanych.

Wiatr

Roczna statystyka wiatrowa przekracza 70% dni z wiatrem powyżej 4 Beauforta!

Pogoda

Temperatura powietrza rzadko spada poniżej 25 stopni.

Woda

Co najmniej 6 miesięcy w roku pływamy bez pianek, w pozostałych woda ma min. 18 stopni.

Kite 365 dni w roku, tylko 4 godziny lotu z Polski

Płaska i płytka laguna (około 500 m  wody po pas), piaszczysta plaża i dno, turkusowa woda oraz bardzo dobre statystyki wiatrowe sprawiają, że nie można wymarzyć sobie lepszego miejsca do pływania i nauki kitesurfingu!

A co jeśli powiemy Wam jeszcze, że temperatura powietrza rzadko spada poniżej 25 stopni, roczna statystyka wiatrowa przekracza 70% dni z wiatrem powyżej 4 Beauforta? I dorzucimy jeszcze, że ponad 6 miesięcy w roku pływamy BEZ PIANEK?

Uwierzcie nam – nie znajdziecie lepszego miejsca tak blisko Europy, w którym możecie kite’ować 365 dni w roku!

Więcej o wietrze

Nasz spot znajduje się w strefie passatów, czyli stałych wiatrów wiejących w strefie międzyzwrotnikowej. Dodatkowo wzmacniane są one przez dwa efekty:

 • terenowy - ukształtowanie terenu w pobliżu naszego spotu sprawia że wiatr przybiera na sile ze względu na efekt venturiego, czyli efekt tzw. dyszy. Góry, które znajdują się za naszą bazą oraz wyspy na Morzu tworzą naturalną dyszę wzmacniającą wiatr w tym regionie,
 • termiczny - różnica temperatur pomiędzy wodą, a lądem powoduje wzmocnienie siły wiatru (bryza).

Dzięki tym czynnikom nasz spot może pochwalić się średnią roczną statystyką przekraczającą 70% dni wietrznych w roku!

Kierunki wiatru

 • NW / NNW - tak wieje prawie cały czas, dzięki czemu na spocie mamy przyjemny sideshore/side on-shore. Taki kierunek wiatru należy do najbezpieczniejszych, ponieważ zawsze pozwoli wrócić na brzeg. Powietrze, które wieje z północnego-zachodu jest suche i lekkie, więc wysokie temperatury nie są aż tak odczuwalne. A jak wieje z północy, to przeważnie wieeeejeeeee...:)
 • NNE/NE - bardzo rzadkie zjawisko. Kiedy wiatr zaczyna wiać ze wschodu, powietrze staje się wilgotne, a nasz spot zmienia się nie do poznania. Taki wiatr jest idealny do ćwiczenia nowych trików (przeważnie 12-15 węzłów).
 • SW - możliwy tylko w zimę, tylko kilka dni w roku. Silny off-shore, który zrywa czapki z głów...

Prognoza pogody i wiatru

Średnie temperatury dla poszczególnych miesięcy oraz aktualną prognozę pogody i wiatru znajdziesz tutaj: pogoda El Gouna.

Jakie rozmiary latawców zabrać?

Najlepiej wszyszystkie  jakie posiadacie – od małych 6-7m po duże 13-17 metrowe latawce. Średnia siła wiatru na naszym spocie to około 14 – 17 węzłów, lecz jak sama nazwa wskazuje jest to tylko średnia.

Obserwując zachowanie wiatru na naszym spocie zauważyliśmy następujące zależności:

 • rano wiatr zawsze jest silniejszy,
 • wraz z odpływem siła wiatru obniża się,
 • wraz z przypływem siła wiatru zwiększa się,
 • na około godzinę przed zachodem słońca siła wiatru zwiększa się - często potrafi się rozwiać od zera do ponad 20 knts (węzłów),
 • jeśli prognoza pokazuje brak wiatru to zawsze warto spróbować wstać rano i sprawdzić - w takie dni można liczyć na niezapowiedziane pływanie, ale tylko w godzinach wczesnoporannych.

Woda

Dla początkujących

Nasz spot jest idealny dla kitesurferów na każdym poziomie zaawansowania. Początkujący docenią rozległą 500 metrową płyciznę, na terenie której woda w zależności od fazy pływu sięga maksymalnie do pasa. Stwarza ona idealne warunki do bezpiecznego i komfortowego szkolenia – nigdzie nie zrobicie szybszych postępów niż na tego typu spocie.

Dla zaawansowanych

Osoby zaawansowane oprócz płytkiej laguny docenią płaską, niezafalowaną wodę, która sprawia że pływanie na naszym spocie jest bardzo komfortowe oraz znacznie ułatwia naukę nowych tricków. Głęboka woda jest oddzielona od płytkiej przez żywą rafę, którą można bezpiecznie ominąć i wybrać się na morskie wojaże. W razie potrzeby, w każdym momencie można uzyskać pomoc z motorówki asekuracyjnej. Na terenie RSZ znajduje się pas martwej rafy o szerokości 3-10 metrów oznaczony żółtymi bojkami – starajcie się zachować ostrożność przepływając nad tym miejscem.

Pływy

Jak na każdym spocie w Egipcie, również na naszym obowiązują pływy. W ciągu doby mamy dwa niskie stany wody – odpływy oraz dwa wysokie stany wody – przypływy. Pełen cykl od przypływu do odpływu trwa 6 godzin i wygląda następująco:

 • gdy stan wody osiąga najwyższy poziom mamy przypływ , od tego momentu woda nie zmienia swojego poziomu przez 2 godziny,
 • po 2 godzinach od przypływu poziom wody zaczyna się obniżać, co trwa 4 godziny, do momentu osiągnięcia najniższego stanu wody - odpływu,
 • odpływ, czyli najniższy poziom wody trwa analogicznie jak przypływ 2 godziny (woda nie zmienia swojego poziomu),
 • po 2 godzinach ponownie poziom wody zaczyna się podnosić i po 4 godzinach osiąga maksymalny stan - przypływ.

I tak na okrągło, 4 razy w ciągu doby, przez 365 dni w roku. Co 24 godziny godzina o której występuje przypływ i odpływ przesuwa się o około 40 minut do przodu, czyli przykładowo jeśli dziś najniższy stan wody był o 9:15 to jutro możemy spodziewać się odpływu o godzinie 9:55.

Amplituda (różnica pomiędzy wysokim a niskim stanem wody) zależy od pory roku i fazy Księżyca. Zimą, na wiosnę oraz jesienią różnica pomiędzy najwyższym a najniższym stanem wody nie jest tak duża jak latem, w trakcie którego woda w naszej lagunie potrafi zniknąć na około 2-3 godziny. Co robimy w takim wypadku? Idziemy pływać na głęboką wodę lub robimy sobie przerwę na lunch 🙂

Pływy, w przeciwieństwie do wiatru można bardzo dokładnie prognozować z wyprzedzeniem na lata do przodu.

Koniecznie zabierz ze sobą:

Krem z filtrem 30 lub wyższym, okulary przeciwsłoneczne, lycrę z długim rękawem – szczególnie latem, buty neoprenowe, które ochronią twoje stopy przed kawałkami starej rafy i ostrymi muszlami (dotyczy głównie początkujących).

Mapa spotu w RSZ w El Gounie

Strefa dla początkujących kitesurferów została wydzielona dla Waszego bezpieczeństwa, zaawansowani mogą surfować w obrębie Advanced Riding Area i dalej. Nad wszystkim czuwa Rescue Boat, której załoga ma dobry widok na cały spot.

Zobacz także

Pogoda El Gouna

Baza RedSeaZone

Jak dojechać

Noclegi w El Gounie